RADY, INŠPIRÁCIE

 

Prečo sterilizovať / kastrovať  ?

Čo v skutočnosti znamená „sterilizácia“ a „kastrácia“?

Samice psov a mačiek sterilizujeme na našej klinike procesom tzv. ovariohysterektómie. Ide o chirurgické odstránenie oboch vaječníkov s maternicou. Pri kastrácii samcov sa vyoperujú semenníky. V oboch prípadoch sa zákroky prevádzajú v kompletnej anestézii.

Dĺžka zákroku a preberania sa z narkózy závisí od veku, veľkosti a zdravotného stavu pacienta.
Sterilizácia/kastrácia sú benefitom pre vaše zvieratko
- tieto zákroky pomáhajú psom a mačkám žiť dlhší a zdravší život;
- eliminuje percento výskytu ochorení maternice a vaječníkov (nádory, pyometra, hormonálne inbalancie...) a značne redukujú výskyt nádorov mliečnych žliaz (hlavne ak je samica sterilizovaná pred prvým háraním);
- kastrácia znižuje výskyt nádorových ochorení semenníkov a taktiež ochorení prostaty.
Sterilizácia/kastrácia sú taktiež dobré pre vás
- zvieratá sa po zákroku stávajú menej agresívne, pokojnejšie a viac milujúcimi spoločníkmi;
- kastrované kocúry prestávajú značkovať a biť sa s inými kocúrmi o mačky v svojom teritóriu, čím sa znižuje výskyt infekčných ochorení (FIV, FeLV, FIP...) a hryzných rán;
- sterilizáciou prestávajú samice cyklovať. Háravé samice bývajú nepokojné, môžu sa zvukovo prejavovať (mňaukaním, štekaním, zavýjaním ...) a môže sa zvýšiť aj ich agresivita voči iným zvieratám;
- nesterilizované zvieratá mávajú viac porúch správania;
- zabraňujú nechceným nakrytiam samíc;
- sterilizované/kastrované zvieratá štatisticky menej často napádajú iné zvieratá a ľudí a menej sa túlajú (60 – 80% pohryznutí človeka je spôsobených nekastrovanými/nesterilizovanými psami).

 

Dajte kastrovať svoje mačky – pomôžete im!

Ak chceme zodpovedne riešiť tento problém, musíme si najskôr odpovedať na otázku, ktorá sa logicky ponúka. Nie je to proti prírode?

Odpoveď nájdeme, ak sa pozrieme na jar alebo na jeseň do niektorého z útulkov. Uvidíme, ako „praskajú vo švíkoch“, plné nechcených mačiatok. Sú vychudnuté a v drvivej väčšine choré.  S pomocou ľudí, ktorí im dokážu často obetovať aj veľký kus zo seba samého, pretože nahrádzajú štát, ktorý problém mačacích bezdomovcov prakticky nerieši, sa snažia bojovať o svoj život. Veľa ich ale prehráva a zomiera. Je to realita mačacej biedy. Navyše, títo ľudia musia bojovať aj s financiami, ktorých sa kriticky nedostáva. Je potrebné zaplatiť veterinárne ošetrenia, lieky, vakcináciu, kŕmenie.

Človek po takejto návšteve útulku ešte dlho sprevádza výraz mačacích očí. Je v nich nielen utrpenie, ale aj ľudská ľahostajnosť k utrpeniu zvierat. Nevyhnutne odchádza s otázkou, ako toto utrpenie zmierniť.

Napriek tomu, že je to veľmi smutný pohľad, je to tá šťastnejšia časť mačiatok, pretože nie všetky mačiatka sa do útulku dostanú alebo prežijú viac ako niekoľko dní. Je žiaľ bežné, že mačacia populácia sa reguluje zabitím, utopením, upálením alebo vyhladovaním mačiatok. Je to kruté a naviac krátkozraké riešenie. Mačka, ktorá príde takýmto spôsobovom o svoje mačiatka sa nechá znova nakryť a privádza na svet ďalšie úbožiatka, ktoré sa narodia len preto, aby boli zabité.  Vrahovia novonarodených  mačiat sa ohradzujú tvrdením, že kastrácia je proti prírode. Nie je ale proti prírode nechať mačku opakovane vynosiť a porodiť mláďatá, vzápätí ich zabiť a nechať ju jej nešťastiu?

Tí „humánnejší“ mačatá nezabijú, ale ponechajú ich svojmu osudu. Vyhadzujú ich v okolí kravínov, kde sa majú „mať dobre“. Niektorí zamestnanci týchto zariadení ich potom nemilosrdne topia v žumpách, niektorí im naopak nalejú mlieko. Ak tu mačiatka prežijú, produkujú ďalšie populácie nechcených mačiat.

Ani mačiatka túlavých mačiek žijúcich voľne v kolóniách na tom nie sú lepšie. Ich potomstvo síce nezabije „v súlade s prírodou žijúci“ majiteľ, pretože žiadneho nemajú, ale iba ťažko hľadajú teplé miestečko na spanie. Ako vyzerá plná miska nevedia. Aby uživili aspoň niektoré zo svojich mláďat, sú tie slabšie často zahryznuté svojou matkou. Ale ani ostatné nemajú zďaleka vyhrané. Väčšiu šancu na prežitie majú mačence narodené na jar. Tie, ktoré sa narodia na jeseň veľa šancí nemajú. Do zimy dostatočne nedospejú. Ich podvyživené matky ich dlho neuživia a tak mačatá zabijú prvé mrazy. Hladné a vysilené primŕzajú k zemi, kde pomaly umierajú. Máloktorí z ľudí, ktorí počujú ich plač im pomôže. Pokojne zatvoria dvere svojho domu. Že za nimi zomiera zviera im nevadí. Veď mačiek je predsa dosť.

Naozaj je ich dosť.  Avšak bolesti, ktorá ich sprevádza je oveľa, oveľa viac.

Mačka bola domestikovaná pred viac ako 1000 rokmi zásahom človeka. Dnes nemá prirodzené vonkajšie podmienky a tak sme sa stali zodpovednými za to, že sme si ju k sebe pripútali. Ten, kto si vie tieto skutočnosti uvedomiť jednoznačne príde k záveru, že iba kastráciou je možné toto utrpenie zmierniť.

Ďalším argumentom v prospech kastrácie mačiek, zvlášť tých, ktoré sú chované iba v byte, je fakt, že antikoncepcia mačiek je veľmi riskantná a nefunguje tak, ako u ľudí. Aj keď niektorí veterinári mačke hormóny podajú, je iba otázkou času, kedy sa objaví zápal maternice. V tomto prípade je potrebné maternicu okamžite vyoperovať. Ak sa situácia podcení vedie to vo väčšine prípadov k smrti mačky. Včas nediagnostikovaný zápal vedie k zlyhaniu ľadvín. V žiadnom prípade to nie je riešenie na celý život mačky. Hormóny je vhodné podať mačke iba v prípade, že ruja neprestáva a kastrácia nie je z toho dôvodu možná. Kastráciu je vhodné vykonať až 10 dní po skončení ruje.

Apelujem preto na všetkých, ktorí majú mačky skutočne radi. Dajte svoje mačky a kocúrov kastrovať a propagujte kastráciu i vo svojom okolí! Je to skutočne to najlepšie, čo môžete pre nich urobiť.

Ak má mačací pár 2x ročne po 5 mačiat, je to za 1 rok 10 mláďat, za 5 rokov 15 500 a za 10 rokov 120 932 350 mačiat.

 

Ostatné dôvody v prospech kastrácie:

  • Kastrácia je nenáročná operácia
  • Výrazne sa zníži možnosť prenosu smrteľných mačacích chorôb (slinami pri bitkách)
  • Mačka nie je po kastrácii smutná ani lenivá a stále chytá myši
  • Kocúri sa nebijú, zdržujú sa viac doma. Znižuje sa tak množstvo poradí. Neznačkujú voje teritórium silne zapáchajúcim močom (vonku i doma). Nekastrovaný kocúr sa dožíva priemerného veku 2 roky.
  • Nie je pravdou, že mačka musí aspoň raz porodiť mláďatá
  • Už 6 mesačná mačka môže byť nakrytá
  • Kastrované jedince nie sú pred ostatnými mačkami znevýhodnené. Ich postavenie vo svorke sa nemení.
  • Kastrácia je pre zvieratá prospešná aj psychicky

                                     Uverejnené s povolením autorky Jany Zerzánovej, viceprezidentky OZ Ochránci hospodářských zvířat

 ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

MAČKY a mlieko ...

Mnohí majitelia, v snahe dopriať svojmu štvornohému miláčikovi to najlepšie, siahajú po krabici plnotučného mlieka.

Avšak rokmi zakorenená predstava o tom, že mačka potrebuje piť mlieko je v skutočnosti viac mýtom ako medicínsky podloženou pravdou.

Kravské mlieko, ktoré máme na mysli, má iné zloženie ako to, čo dostávajú mačiatka od mamy v prvých týždňoch života. Predovšetkým obsahuje špecifický mliečny cukor zvaný laktoza, ktorý sa v tenkom čreve potrebuje rozložiť enzýmom laktázou. U mäsožracov je prirodzene, alebo po prekonanom zápale, jeho aktivita veľmi malá. Po vypití mlieka sa potom mliečny cukor v čreve mačky neštiepi, ba naopak - kvasí tam. Účinkom baktérií vzniká väčšie množstvo plynov. Výsledkom je pocit nafúknutia, kŕče a bolesť bruška. Zároveň sa do čreva vylučuje väčšie množstvo vody, čo spolu so zvýšenou peristaltikou vedie ku hnačke. Stolica môže byť striekavá, spenená, kyslo zapáchajúca. Všetky uvedené príznaky, hlavne u starších mačiek, sa nemusia vždy objaviť, alebo môžu zostať bez povšimnutia, näjma ak mačka vykonáva veľkú potrebu mimo domu.  To je aj dôvod, prečo sa o tomto probléme začína hovoriť až teraz, keď mačičky začínajú žiť s ľuďmi v oveľa užšom kontakte ako tomu bolo v nedávnej minulosti.

Keď napriek všetkému chcete svojmu miláčikovi dopriať chuť tohto nápoja, v obchodoch s krmivami dostať už aj tzv. „mačacie mlieko“, ktoré je chemickou cestou zbavené onoho nebezpečného cukru.

MVDr. Judita Skladaná

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Toxoplazmóza-  ako to teda naozaj je?

Mačky, toxoplazmóza, gravidita- to je téma, ktorá vzbudzuje pozornosť a “odborné“ názory verejnosti. Mačky sa vďaka toxoplazmóze a  ne/informovanosti širokej verejnosti stali synonymom nebezpečia pre tehotné ženy. Tento fakt občas pripomína hon na čarodejnice v stredoveku.

Toxoplazmóza je zoonóza – ochorenie prenášajúce sa na človeka zo zvierat, spôsobuje ho vnútrobunkový parazit – prvok Toxoplasma gondii (T.g.). Toxoplazmózou môžu byť postihnuté cicavce, sú to tzv. medzihostitelia. Ide najčastejšie o vtáky a hlodavce, ale bežne sú postihnuté zajace, dobytok. ovce...  Konečným hostiteľom, v organizme ktorého dosiahne T.g. sexuálne štádium a aktívne sa množí, sú mačkovité šelmy.

Prenos infekcie

Životný cyklus T.g. je veľmi zložitý. Človek sa môže infikovať jednotlivými vývojovými štádiami:

  • tachyzoit – vegetatívne formy parazita, rýchlo sa rozmnožujú a môžu napadnúť akúkoľvek bunku človeka alebo teplokrvných stavovcov. V tkanivách sa tvoria cysty.
  • bradyzoit - nachádzajú sa v cystách (tisíce až desaťtisíce).Sú mimoriadne odolné voči obranným mechanizmom.
  • sporozoit – vzniká pri množení parazita v sliznici tenkého čreva mačky. Vylučujú sa v oocystách stolicou. Čerstvo vylúčená oocysta nie je infekčná, musí  “dozrieť“ na vzduchu.

 Toxoplazmózou sa mačka nakazí konzumáciou infikovaného masa – choré vtáky, hlodavce, infikované surové mäso. Chorá mačka vylučuje masívne oocysty 2-3 týždne po infekcii. Potom prestáva byť infekčná, tvoria sa u nej obranné protilátky a pri reinfekcii už oocysty nevylučuje. Asi 80% mačiek sa počas života nakazí toxoplazmózou. Oocysty dozrievajú do infekčného štádia na vzduchu aj niekoľko dní. Pre infikovanie je nutný priamy kontakt – teda manipulácia s výkalmi mačky holými rukami, bez následnej hygieny. 

Ďalšou možnosťou nákazy je konzumácia infikovaného mäsa, nedostatočne tepelne upraveného. Infikované môžu byť vajcia, nepasterizované mlieko, neumytá zelenina.

Prejavy ochorenia

Toxoplazmóza je celkové ochorenie organizmu, s rôznymi prejavmi. Väčšinou má bezpríznakový priebeh, alebo prejavmi pripomína chrípku / únava, zvýšená teplota, bolesti kĺbov, hlavy ... / Príznaky o niekoľko dní odznejú, človek sa cíti lepšie a tvoria sa u neho ochranné protilátky, ktoré poskytujú doživotnú ochranu – teda pri opakovanom stretnutí s Tg už človek neochorie.

Okrem toho sa vyskytuje zriedkavejšie očná forma a u imunodeficientných pacientov / napr.s AIDS / mozgová forma, u žien môže spôsobiť potrat alebo predčasný pôrod - urogenitálna forma..

Pri vrodenej forme dochádza k fyzickému a mentálnemu poškodeniu. Vrodená toxoplazmóza sa vyskytuje vzácne / 2-3 prípady na 1000 novorodencov /. Pre vrodenú formu je dôležité obdobie nákazy. Ak sa tehotná nakazí v 1.trimestri,väčšinou dochádza k potratu, v 2.trimestri je to už nákaza plodu s následným poškodením. V neskoršom období sa nebezpečie nákazy pre plod výrazne znižuje.

 

Liečba toxoplazmózy závisí od klinického stavu a laboratórnych testov. Väčšina  bezpríznakových ochorení – až 80¨%, prebehne bez liečby, s vytvorením príslušnej imunitnej ochrany.

Závažné klinické prípady , orgánové formy, tehotné ženy s akútnou formou a hlavne deti s vrodenou, alebo získanou formou je nutné liečiť dostupnými ATB s veľmi dobrou úspešnosťou. Liečba prebieha vždy v špecializovaných infekčných ambulanciách.

 

Prevencia  prenosu od mačiek – oocysty.

  1. Dodržiavať hygienické pravidlá pri čistení mačacej toalety
  2. Nenechávať výkaly mačky v toalete viac ako 12 hod
  3. Dezinfikovať mačaciu toaletu vriacou vodou po dobu 5 minút, alebo 2% chlóramínom raz za 14 dní
  4. Dôkladne dezinfikovať ovocie a zeleninu, rastúce v oblasti, kde majú prístup divo žijúce mačky.
  5. Chrániť potraviny pred hmyzom / muchy,šváby /
  6. Nekŕmiť mačky surovým mäsom / tepelne upraviť pri 70 C/  alebo po hlbokom premrazení po dobu min. 24 hod.
  7. Dezinfikovať plochy v kuchyni, kde mačka zvykne sedávať- alebo ju to odučiť.

Prevencia prenosu z potravín

  1. Nekonzumovať surové, alebo nedostatočne tepelne spracované mäso a výrobky. Nedoporučuje sa ani  chutnať mäso vo fáze prípravy.
  2. Nekonzumovať nepasterizované, alebo neprevarené mlieko, surové vajcia.
  3. Dôkladne očistiť plochy, ktoré prišli do styku so surovým mäsom.
  4. Nedotýkať sa slizníc, ani očí rukami zašpinenými od surového mäsa

 

Prevencia u tehotných žien a infekcie plodu.

  1. Prenechať manipuláciu s mačacou toaletou iným členom rodiny.
  2. Veľmi opatrne pristupovať k neznámym zvieratám, resp. zvieratám s voľným výbehom.
  3. Kŕmiť domácu mačku len tepelne upraveným mäsom, hotovou stravou.
  4. Konzumovať len dostatočne tepelne upravené mäso, vajcia, zeleninu po dôkladnom umytí.
  5. Navštevovať pravidelne poradňu a žiadať tehotenský skríning
  6. V prípade odôvodneného podozrenia včasná liečba znižuje riziko prenosu na plod až o 60%.

 

Monitoring tehotných žien

 V rámci ochrany zdravia matky a plodu sa počas tehotenstva vykonáva povinný skríning Prvý najneskôr v 3.mesiaci, vyšetruje sa HbsAg –hepatitída B, syfilis, HIV, CM V, rubeola a toxoplazmóza.

Žena, ktorá vykazuje v krvi protilátky typu IgG je chránená pred náhodnou nákazou, nakoľko v minulosti prišla do styku s T.g., alebo prekonala infekciu. Pri negatívnom výsledku je vhodné ďalšie vyšetrenie v 2. príp. aj 3. trimestri tehotenstva. Ak sa počas tehotenstva objavia protilátky typu IgM, svedčiace pre akútnu infekciu, mala by žena absolvovať odborné vyšetrenie na infekčnej ambulancii, súčasne s USG vyšetrením plodu. Je na rozhodnutí infektológa, či je treba zahájiť liečbu, pretože u tehotných žien sú veľmi časté „falošné“ pozitívne reakcie vyšetrení/ nielen na toxoplazmózu, ale dokonca bežné sú falošné pozitívne reakcie na HIV či hepatitídu B /. A tak je na mieste zhodnotiť celú situáciu, bez zbytočných stresov pre budúcu mamičku v zmysle „ narodí sa Vám poškodené dieťa“ či „hrozí Vám potrat“. Takého „odborné„  vyjadrenia spôsobujú ženám nemalý stres.

Je vhodné nájsť si lekára, ktorému môžete dôverovať a ktorý Vás ihneď neodsúdi pre chov domáceho miláčika. A ktorý sa nehanbí poslať svoju pacientku k odborníkovi, lebo sám nie je v danej problematike  odborník. Ale to je už o niečom inom...

(OZ MAČKY SOS)

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Našli sme mačiatka...

 

Od jari do jesene je mačiatok veľa. Chcených i nechcených, s maminou i bez, zdravých i chorých. Samozrejme sa budeme venovať tým chorým a ešte horšej kombinácii – choré a opustené, nechcené.

Takéto mačiatka - často sopľavé, vychudnuté, zablšené a začervené, so zahnisanými očkami, okakanými červenými ritkami,  niekto s výrazom zhnusenia obíde, ďalší povzdychne že je to príroda, iný nad nimi zaplače ale odíde a občas, našťastie, sa nájde niekto kto mača zdvihne zo zeme a už nepustí...

Ten posledne menovaný nálezca je pre bezmocné zvieratko, ktoré by ináč s vysokou pravdepodobnosťou behom krátkej doby umrelo, naozaj spása. Vynechám úsek kedy sa nálezca často márne v tomto období snaží nájsť pomoc pre mača v nejakom útulku /tam často nie je možná intenzívna starostlivosť a bezinfekčné prostredie  ktoré mačatá potrebujú/, depozite /tie sú v tomto čase plné na prasknutie/. Keď však zistí že je v tom sám, musí konať. Zväčša niet času nazvyš. Čo sa priestoru týka, mačatám dlho dočasne stačí väčšia kartónová škatuľa, prípadne aj v kúpeľni. Čo sa času týka, všetko sa dá zvládnuť a zorganizovať.

 Často sa stáva, že nálezca má dobrý úmysel, ale skoro žiadne skúsenosti. Vtedy sa môže stať, že jeho snaha a energia vyjde navnivoč. Pokúsim sa preto na tomto mieste poskytnúť pár užitočných rád pre menej skúsených mačkárov.

Pokiaľ nájdete malé mačiatka napr. v kríkoch, ktoré vyzerajú opustené ale ako tak zdravé, dobre toto miesto sledujte aspoň pár hodín. Možno je mamina akurát na love a ak sa mačiatka ešte koja, nie je vhodné ich od nej zobrať. Ak je to bezpečné miesto, môžete jej akurát zatepliť pelech dekou a prekryť ho proti dažďu a vetru. Ak sú na moc frekventovanom alebo nebezpečnom mieste a chcete ich preniesť, záleží na tom, aby ste určite vzali, odchytili aj maminu, zvlášť ak sú mačiatka veľmi drobné a koja sa, alebo sa ešte len batolia.

Ak nájdete mačiatka samé, je nutné bez ohľadu na vek ich rýchlo dať do tepla a na teplú podložku. Ak majú tak do 2-3 týždňov, ideálne je nájsť im náhradnú maminu. Avšak to má aj svoje úskalia. Môže sa stať že ich buď neprijme, alebo môže dokonca odvrhnúť tie svoje. Alebo ju tým príliš vysilíme a skončí mačatá kojiť oveľa skôr. Ale občas to výjde. Dajú sa však úspešne odchovať aj bez maminy.

Ako prvé je im treba poskytnúť im dostatok tepla. Výborným pomocníkom je elektrická poduška alebo termofor, postačia i plastové fľaše s horúcou vodou.

Mačiatka je nevyhnutné zavodniť, lebo zväčša sú veľmi dehydrované. Výborným pomocníkom je striekačka, ak nemáme fľašku na kojenie pre mačiatka /niekedy je aj lepšia/. Mačiatku pomaly podávame do tlamičky vodičku alebo mačacie mliečko /z chovateľských alebo od veterinára, dočasne pomôže napr. aj kondenzované Tatra mlieko z konzervy nesladené, určite však nie obyčajné kravské mlieko/.  Ak sú mačiatka staršie, cez mesiac, skúsime im ponúknuť rozmočené granulky určené pre mačiatka, prípadne kúsočky premrazeného kuracieho mäska.  Rozmixované granulky vo vode alebo mliečku ocenia aj cez striekačku, ak ešte nepapajú samé. Týmto ich navykneme na ich chuť a tiež poriadne zasýtime. Dovtedy im stačí len mačacie mliečko.  Ak sú mačiatka moc malé,alebo sa len batolia, treba ich kŕmiť často, aj v noci, aspoň prvé dni každé 2-3 hodiny, neskôr interval môžete predĺžiť, radi si viac pospinkajú. Dobré je, pokiaľ ich je viac, kŕmiť ich na 2-3 kolá. Keď sa k nim opäť dostaneme, už im papanie zbehne v brušku nižšie a spapajú ešte trocha. Tým dlhšie potom vydržia spinkať ;-)

Čo sa týka výživy a jej doplnkov, ak je to možné, treba siahnuť po kvalitných produktoch. Mačiatka majú citlivú traviacu sústavu a hnačky by nám jeho zotavovanie minimálne značne predĺžili. Mám výborné skúsenosti s mačacím mliečkom od firmy Royal Canin, Gimpet i Beaphare. Ako doplnok výživy pri mačatách podvýživených alebo chorých vám pomôže pasta Calopet. Royal Canin vyrába kapsičky i konzervy pre takéto mačiatka, pre menšie prášok, ktorý sa zarobí s vodou alebo mačacím mliečkom. Tieto prípravky dodajú telíčku rýchlo potrebnú výživu. V prípade problémov s črievkami pomôže Probican pasta. Na posilnenie imunity je dobrý Plerasan sirup.

Granulky len kvalitné lebo spravíte viac škody ako osohu keď dostane mača hnačku zo stravy. Odporúčam Royal Canin, Proplan, Eukanuba, Hills. Predá vám veterinary alebo dobré chovateľské potreby. Nič nepokazíte surovou kuracinkou alebo rybacím filé bez kostí.

Mačiatka ktoré už bežkajú samé, nám čoskoro začnú chodiť do záchodíka s pieskom. Tie menšie treba vyprázdňovať. Musíme im aj v tomto nahradiť maminu. Mačiatkam musíme masírovať bruško a ritný otvor. Najlepšie vlhkou vatičkou. Tým im stimulujeme pohyb čriev a následne vyprázdňovanie – cikanie i kakanie. Často sa stáva, že mača má stolicu až po 2-3 dňoch, keďže malo prázdne bruško i črievka.

Vek mačiatok môžete odhadnúť. Mačiatka čo majú ešte zalepené očká, majú do 14 dní. Otvárajú sa im tak od 10. dňa. Modré očká majú tak do 6 týždňov. Pomôcť si môžete tiež ich odvážením.  Veľmi zjednodušene a ľahko zapamätateľne sa dá odhadnúť, že mača ktoré má do 2 týždňov, váži zväčša cca 200g, 3t – 300g, 4t – 400g atď.. Čiže kilové mača má tak 10 týždňov, čiže 2 a pol mesiaca. Pokiaľ však sú moc podvyživené, isto sú staršie než ukazuje váha.

Ak je to možné, vhodné je čím skôr navštíviť veterinára. Ten zhodnotí najlepšie ich zdravotný stav a podľa potreby ich zavodní podkožne, možno zvolí aj podkožnú výživu, ak sú v moc zlom stave. Tiež máme skúsenosti že často sú mačiatka choré na dýchacie cesty, sú začervené, príp. majú hnačky. Preto po vyšetrení im veterinár nasadí liečbu. Neordinujte sami mačkám lieky určené pre ľudí.

My, laici môžeme zbežne posúdiť zdravotný stav mačiatka tak, že:

  • skontrolujeme ušká, či sú čisté /čierne bodky sú pravdepodobne svrab, no ak sú malé nedá sa im nasadiť liečbu pre dospelé mačky, tak zatiaľ len vytrieme vlhkou vatou ušnicu /
  • ak sú pri nosných dierkach zaschnuté šušníky, alebo má z nich číry alebo hnisavý výtok, pravdepodobne má mačiatko nádchu, tiež keď kýcha, chrčivo dýcha... Veterinár mačiatko vyšetrí a prípadne nasadí ATB.
  • ak má mačiatko zahnisané, zapálené očká, treba mu ich čím skôr vymyť. Ideálne kvapkami Opthalmoseptonex.  Ak nemáme, poslúži aj bórovou  vodou zvlhčený tampón. Často aj pod veľkou hrčou hnisu drieme ešte funkčné očko, tak sa toho netreba štítiť. Následne musí veterinár nasadiť liečbu, zvolí vhodné antibiotické kvapky, alebo mastičku a zväčša do týždňa sa budete vytešovať z úspešnej liečby. 
  • odčervujeme spočiatku odčervovacou pastou, neskôr časťou tabletky, najlepšie po porade s veterinárom.  Kúpiť sa dá aj v lekárni, dávkuje sa podľa váhy.
  • je dobré zbierať do chladničky 3 dni vzorky stolice a zaniesť veterinárovi na koprologické vyšetrenie. Odhalí parazity, z ktorých treba mačiatka vyliečiť, lebo kvôli nimi spôsobenej hnačke sa môžu odvodniť a môže to ohroziť ich život.

Drvivá väčšina nájdených mačiat, a to aj veľmi chorých, v starostlivých rukách prežije a vyzdravie. Veľa úspechov.

Nada Moravanska, OZ MackySOS

www.mackysos.sk

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

DOBRÉ  RADY na začiatok (aj na pokračovanie) :-)

A.    Príchod do nového domova


-    Pre mačičku je zmena prostredia stresová záležitosť, preto by sme sa k nej mali správať veľmi trpezlivo , do ničoho ju nenútiť , nechať ju v kľude , aby si mačička sama rozhodla postup zbližovania.
-    Ak sa mačička v novom prostredí niekam skryje , treba ju tam v kľude ponechať , v žiadnom prípade ju násilím z úkrytu nevyberať , sama mačička sa rozhodne , kedy úkryt opustí.  Skrývanie môže trvať aj niekoľko dní  , preto je vhodné mačičke v úkryte ponúkať jedlo, vodu a z úkrytu musí mať aj zabezpečený prístup k toalete , toto správanie spravidla pominie do niekoľkých dní ale môže trvať aj 2 týždne , v každom prípade , netrvá večne a mačička po čase pochopí, že jej nikto neublíži a sama úkryt opustí.
-    V prípade , že mačička príde do nového domova , kde už nejaká iná mačička alebo iné zvieratko býva, zbližovanie je úplne individuálne , môže prebehnúť bez problémov , ale môže sa stať , že sa zvieratka do seba ,, pustia ,, , v každom prípade platí pravidlo , že zvieratkám do zbližovania človek nezasahuje. Spoznávanie je výlučne na zvieratkách , treba im nechať priestor , čas a veci sa vždy vyjasnia. Pokiaľ sa zvieratka oňuchávajú , syčia na seba , alebo sa dokonca aj ponaháňajú a pobijú , je to v poriadku , situáciu si musia vyriešiť sami. Človek môže zasiahnuť iba v prípade , že by doslova ,, tiekla krv ,, alebo že by naozaj hrozilo niektorému zo zvieratiek zranenie. Takéto správanie , teda postupné zbližovanie , spravidla trvá niekoľko dní a mačičky si na seba určite zvyknú
-    Pri príchode novej mačičky do domova , kde už nejaká mačička býva sa odporúča viac a veľmi intenzívne venovať mačičke vlastnej – táto si spojí príjemné prežitie času s človekom s tým, že sa v domácnosti objaví nová mačička a preto ju nebude brať ako ,, votrelca ,, a zbližovanie bude o to jednoduchšie.
-    Po príchode mačičky do nového domova jej treba v prvom rade ukázať , kde má toaletu a misky s vodou a krmivom, najlepšie je mačičku hneď vložiť do toalety , aby si jej miesto dobre zapamätala.
-    Môže sa stať , že mačička sude 1-2 dni odmietať stravu, čo je spôsobené stresom z nového prostredia , spravidla ale toto správanie zmizne ako náhle si mačička trošku zvykne
-    Môže sa stať , že mačička vykoná v prvých 1-2 dňoch potrebu inde , ako do toalety , toto môže byť tiež spôsobené stresom, mačičku nikdy netrestajte , ale ju opätovne vkladajte do toalety , kde môžete preniesť výsledok ,, nehody,, čo bude pre mačičku pachová  stopa , toto správanie je veľmi zriedkavé a zmizne po 1-2 dňoch , kým si mačička zvykne / toaleta musí mat stále svoje miesto a nesmie sa jej miesto  meniť zo dňa na deň /
-    Stres môže spôsobiť aj dočasnú redšiu stolicu u mačičky , môže ju spôsobiť aj náhla zmena značky krmiva, na ktorú bola mačička zvyknutá. Stolica sa zvykne upraviť v čase 1-2 dni , keď si mačička zvykne. Ak by táto redšia stolica trvala dlhšie ako 4 -5 dní treba vyhľadať veterinára.
-    Je vhodné , ak mačička prišla do nového domova, kde už nejaká mačička býva , v prvých dňoch aby dostávala jedlo mimo miesta , kde je zvyknutá na kŕmenie vlastná  mačička, postupne obom mačičkám môžeme misky dávať bližšie k sebe , aby si na spoločné kŕmenie zvykli postupne.
 


B.    Kŕmenie.


-    Mačička musí mať vždy prístup k čistej vode
-    Odporúčame kŕmiť mačičku ,, suchým ,,aj ,,mokrým ,, krmivom.
Suché krmivo – granule – odporúčame mať vyložené voľne , aby si mačička mohla kedykoľvek z granuliek pár ,, uchmatnúť ,,. Mokré krmivo / kapsičky , konzervy / odporúčame podávať 1 alebo 2 x denne , 1 dávka teda môže byť rozdelená na 2 časy. Granule musia byť kvalitné – najlepšie Royal Canin, Proplan, Animonda , IAMS a pod. Komerčne vyrábané krmivá , ktoré nájdete v supermarketoch , sa v žiadnom prípade kvalitou nevyrovnajú tým vyššie uvedeným, toto sa týka aj konzerv a kapsičiek, to , čo sa ,, ušetrí,, na krmive , to potom človek ,, doplatí ,, na veterine , pretože nekvalitné krmivo spôsobuje mnoho ochorení, ktoré mačičke skracujú život, dokonca môžu spôsobiť aj smrteľné ochorenie
-    Nikdy v žiadnom prípade nekŕmime mačičku zbytkami z kuchyne! Ľudské jedlo je pre mačku absolútne nevhodné a nezdravé, mačičke spôsobuje rôzne závažné ochorenia, nezriedka končia smrťou. / korenia  a soľ použité v ľudskom jedle je pre obličky mačiek nevhodné /.
-    Mačička je mäsožravec , preto  do jej jedálnička odporúčame zaradiť surové mäso – POZOR – musí byť min. 48 hodín hlboko zmrazené. Premrazením mäsa zabezpečíme jeho zdravotnú nezávadnosť pre mačičku , ktorá je ním kŕmená. Voľne rozmrazené mačičkám veľmi chutí : kuracie –najmä prsia, hovädzie . Bravčové mäso môže obsahovať zárodky rôznych chorôb , preto ho mačke nepodávame ani premrazené. Kuracie a hovädzie mäsko im môžeme upraviť aj do vareného stavu.
-    Medzi masové surové maškrty patrí hlavne hovädzie srdce , je veľmi výživné, ale nemalo by sa podávať viac ako  2x týždenne
-    Vnútornosti , ako pečeň , pľúcka , srdiečka a podobne , by sa nemali podávať mačičke viac ako 1x týždenne – zaťažujú mačičke pečeň.
-    Ďalšie maškrty -  surové žĺtko na peknú srsť , vanilkový pribináčik pre mlsné jazýčky a taktiež nesladené Salco
-    Mačke nikdy !!! nepodávame akékoľvek  mlieko . Mačka ho nevie stráviť , spôsobuje jej bolesti bruška a úporné hnačky . Jediné čo jej mliečne môžeme podať je buď pribináčik, Salco alebo smotana do kávy – ale aj to v malom množstve.
-    Ak mačička nejakú stravu odmieta , netreba ju nútiť , pravidlo je, že mačka jedlo, ktoré jej nechutí nikdy nezje, ani keby bola hladná.
-    Mačičke meníme čerstvú vodu min. 1x denne
 

 


C.    Starostlivosť a hygiena


-    Mačička je veľmi čistotné zviera, preto zabezpečme , aby mala toaletu  vždy vyčistenú, aspoň 2x denne odstránime z toalety výkaly a aspoň 1x mesačne vyhodíme všetku podstielku, toaletu vydezinfikujeme a nasypeme úplne novú podstielku. Počas toho mesiaca zato dosypme novú podstielku v malých množstvách ak už pri každodennom vyčistení  z toalety podstielky  ubudne .
-    Mištičky  z ktorých je mačka kŕmená  umývame po každom jedle saponátom a dobre opláchneme čistou vodou.
-    Odporúčame mačičke strihať pazúriky aspoň 2 x do mesiaca – zabránime tým , aby mačička mala pazúriky veľmi ostré a aby sa jej nezachytávali pri chôdzi  napr. do kobercov, špeciálne kliešte kúpite v obchode s potrebami pre zvieratká a veterinár Vám určite ukáže , ako pazúriky správne strihať.
-    Mačičku vôbec netreba kúpať – okrem prípadu , kedy by bola vyslovene znečistená od niečoho , čo sama nie je schopná  si odstrániť olizovaním  / to sa týka skôr mačiek , ktoré majú prístup von /
-    Ušká mačičke čistíme navlhčeným tampónom , veterinár poradí,/  aby sme mačičke náhodou nepoškodili ušný bubienok veľmi hlbokým zásahom do útrob uška / akým vhodným spôsobom aspoň 1x týždenne
-    Toaleta musí byť umiestnená na vždy prístupnom mieste, najlepšie na nejakom kľudnom mieste , kde nechodí príliš veľa osôb okolo, a čo najďalej od miesta kde sa mačička kŕmi a kde spí alebo oddychuje, mačička v nej musí mať kľud keď ju použije.
-    Mačka pĺzne 2x do roka intenzívnejšie a to na jar a jeseň. Vtedy mení svoju srsť zo zimnej na letnú a opačne. V tom období je vhodné jej pomáhať vyčesávaním a tým predídeme možným komplikáciám  s tvorbou trychobezoárov / zhluky chlpov /  v črevách , ktoré mačka musí vyvracať – pomôže im obhrýzanie  trávy alebo môžeme zakúpiť u veterinára pastu Bezo – pet ktorá im črievka premastí a pomôže týmto zhlukom chlpov prejsť tráviacim traktom von formou stolice.




D.    Bezpečnosť.



-    Pozor na okná, balkón – mačky nevedia lietať!!!
-    Každé otvorené okno  alebo balkón je pre mačku veľkým lákadlom. Ak mačka spozoruje napr. okolo lietajúceho vtáčika , sústredí sa len na neho , skočí – zaútočí a neuvedomí si,  že je pod ňou napr. 5 poschodí . Jednoducho povedané , mačka môže vypadnúť z každého nezabezpečeného okna alebo balkóna. Majiteľ musí zabezpečiť buď sieťky na okná , alebo nainštalovať siete / napr. športové siete v ráme / na otvor  tak , aby mačka nemohla vypadnúť –
-    Pozor na ventilačky!!! Mačka s a môže snažiť oknom otvoreným na ,, ventilačku ,, uniknúť a pri skoku sa môže zachytiť krkom  do šikmo otvorenej ventilačky a doslova sa ,, obesiť ,,. Pozor , týchto prípadov sa stáva veľa a málokedy sa končia šťastne!
-    Ešte raz – mačky nevedia lietať a nemajú 9 životov!!!
-    Pozor na nezakrytú ľudskú toaletu – mačke sa môže zapáčiť vodička  a môže do toalety padnúť dole hlavou, odkiaľ sa už nevie vyškriabať  pospiatky von a môže sa utopiť! Taktiež pozor na vodu  naplnenú vaňu bez dozoru, mačka sa môže nešťastne pošmyknúť a utopiť sa-
-    Pozor na nebezpečné chemikálie / napr. aj Savo, Domestos a Breff ! Mačka sa k nim za žiadnych okolností nesmie dostať- Ani v zriedenej forme teda pri umývaní podláh atd. Nenechávajte  vedierko s vodou a chemikáliou bez dozoru - môže sa z nej napiť a to je pre mačku smrteľný jed - teda príde k zlyhaniu obličiek a mačka uhynie.
-     Tak isto veľký pozor na Acylpirin, Paralen  a podobné  liečivá sú pre mačku smrteľné aj malom množstve.
-    Pozor na kvety a bylinky , ktoré mačky môžu a nemôžu obhrýzať. Je to veľmi veľké množstvo údajov a preto si ich podrobne preštudujte  na internete.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Dobre mienené rady budúcim mačkárom...

 

Veľmi jednoduchý súhrn najdôležitejších pravidiel a rád . Spísané bez záruky,  na základe vlastných skúseností  s dobrým úmyslom v začiatkoch poradiť novým majiteľom mačiek.

A.Čo si potrebujeme zabezpečiť, najlepšie pred príchodom mačičky

        1.záchodík

Najjednoduchší záchodík je taký “pekáč“ z chovateľských potrieb so zvýšeným okrajom. Najpraktickejší sa zdá byť záchodík krytý, s “lietacími dvierkami“. Tie však niektorým mačičkám vadia. Striešku odporúčame skúsiť nasadiť, až potom čo mačička tento záchodík už pozná a používa. Strieška zabráni špineniu okolia a tiež zachytáva pachy. Čistenie záchodíka je potrebné aspoň ráno, večer. Často dopĺňať piesok a raz za čas celý zbytok piesku vyhodiť a záchodík vyumývať, dezinfikovať /Savo, Domestos/.

Mačičky sú veľmi čistotné a naučené na mačacie WC. Za prípadnú nehodu mačičku netrestajte, zo začiatku ju vždy za správne použitie pochváľte.

        2. stelivo

Existuje viac druhov stelív, hrudkujúce a iné. Z hrudkujúcich je najlepší a najrozšírenejší je Zverlit. Stačí obyčajný, nearomatizovaný  /niektorým mačičkám parfumovanie vadí/.

K nehrudkujúcim patrí napríklad silikónové stelivo, ktoré má tú výhodu, že prípadné zafarbenie moču chorobou na ňom pomerne ľahko zbadáte, ale nevyhovuje všetkým mačičkám. A menej sa vynáša zo záchodíka.

Isto nepoužívajte zvonka donesený piesok – doniesli by ste si s ním aj množstvo baktérií...

            3. misky na jedlo

Odporúčame antikorové, sklenené /ťažké, ľahko nerozbitné sklo/, keramické, porcelánové. Zvlášť misky na vodu mačičky neobľubujú plastové

4.preliezky, hračky, domček…

Podľa chuti a finančných možností. Mačka sa veľmi rada hrá s myškou na gumičke, papierovou guľou, stužkou, gumičkou do vlasov, miluje papierové krabice [schovávačky]…

Nezabudnite /zvlášť bytovej/ mačke zabezpečiť možnosť kde si bude môcť brúsiť pazúriky.  V predajniach dostať stĺpiky potiahnuté sisalom /a iné pomôcky na tento účel/, ale svoju službu urobí aj rúra od koberca obalená starším kobercom, hrubým špagátom alebo kus polienka s kôrou. Zamedzíte tým nežiadúcemu škrabaniu nábytku.

 

B.Pitie

 

Mačky pijú vodu. Treba, aby mali vodu vždy čerstvú, denne menenú.

Kravské mlieko nepodávajte – väčšine mačiek spôsobuje hnačky a kŕče.

Vhodné je len mlieko mačacie /z chovat. potrieb/, kozie, príp. acidofilné, alebo nesladene tatra  mlieko.

 

C.Strava

 

Doporučujeme stravu kvalitnú, predídete prípadným v budúcnosti ochoreniam a nákladom na veterinára.

 

1. granule a konzervy [niekto nedáva konzervy vôbec]

  • kvalitné značky  sú Iams, Hills, Eukanuba, Royal Canin, ProPlan, Animonda Integra, Leonardo
  • pozor, mačiatkam treba mačiatkovské
  • mačičkám so sklonom k tlstnutiu “light”, rovnako pre kastrované a sterilizované zvieratká. Neodporúčame kupovať granule a konzervy značiek ktoré majú masívnu reklamu no slabú kvalitu a dostať ich hlavne v hypermarketoch! Mačkám chutia, lebo sú umelo dochucované, dofarbené... Tým dupľom, ak sa jedná o mačiatko, kvalitná strava mu dá základ dobrého zdravia do budúcnosti.

 

2. varené alebo surové mäso

  • kuracie, hovädzie mäsko varené, alebo surové, ale premrazené aspoň 24h  /pre istotu kupujte zmrazené/
  • milujú vnútornosti kuracie [ale opatrne, s mierou, lebo napr. pečeň môže spôsobiť hnačku]
  • rybie filé (varené vo vode bez soli).
  • mäso nesmie obsahovať kosti [výnimkou su kuracie krky]! Mohli by sa im poškodiť vnútornosti, pretrhnúť črevo... [mačka nie ja na jedenie kostí vybavená ako psík]
  • všetka strava sa podáva izbovej teploty, nie studená

 

3. dobrôtky

 

V žiadnom prípade nedávať – zemiaky, čokoládu, cesnak, cibuľu, ochutené jedlá z nášho stola, údeninu, šunku … Viac na našej stránke, alebo v odbornej literatúre.

Pre spestrenie, ako doplnok stravy, možno občas podať sardinky/tuniaka (vo vlastnej šťave alebo oleji), tvaroh, surový žĺtok, biely jogurt, mačacie mlieko, smotanu na varenie.

                                                                                                                             

D.Ako sa  s mačkou hrať

 

Mačičku hladíme, naháňame, ťaháme pred ňou myšku na šnúrke, aportujeme [či vlastne mačička J]… Zvlášť, spočiatku ju nechajte samu dôverne sa oboznámiť s novým prostredím. Netreba ju k ničomu nútiť. Zvlášť deti treba na to upozorniť, aby ich potom mačička nepoškriabala a nerozkmotrili sa.

Neučte mačičku hrať sa s vašou rukou – u mačiatka to môže byť milé, ale keď narastie, môže to byť pre vás značne bolestivé  a nemusí sa to už odučiť.

 

E.Mačka chovaná na dvore pri dome

 

Aj mačka chovaná pri dome potrebuje mať bezpečné miesto, kde sa môže schovať pred búrkou, zimou, nečasom, napr. pivnicu, kotolňu, chodbu, krabicu… kde má svoj peliešok [aspoň starú deku v bedničke] a granule a misku s vodou. Osvedčil sa aj záchodík, aspoň chodí na potrebu len tam. Musí tam mať však stály prístup – cez otvorené okienko, “malé lietačky” vo dverách… Nečakajte, že mačka, ktorá behá po dvore, sa uživí sama a už vôbec nie malé mača. Neobávajte sa, že keď ju budete kŕmiť, nebude chytať myši. Mačka je lovec a bežiaca myš je pre ňu veľká výzva a lov je pre ňu hra! Nehnevajte sa na ňu, pokiaľ vás obšťastní nejakou zabitou, alebo aspoň chytenou myškou na prahu vášho domu. Chce sa vám pochváliť, príp. sa s vami podeliť J

 

F.Veterinárna starostlivosť

 

Ak svoje zvieratko milujeme a cítime voči nemu zodpovednosť, nemôžeme vynechať veterinárnu starostlivosť.

Aj keď je mačka iba v byte, potrebuje byť pravidelne odčervená a odblšená [a to aj mačka žijúca v byte [môže sa nakaziť prachom z našich topánok, mäsom..] Prípravky sa dajú aj zakúpiť a ľahko aplikovať [pasty, kvapky na zátylok…]. Veterinár vám poradí, alebo nájdete rady na našej stránke.

Keď sú mačiatka malé, musia absolvovať zaočkovanie 3- [4-] kombináciou, následne preočkovanie a potom ešte očkovanie proti besnote.

Potom sa očkuje už len raz ročne.

 

Je vhodné dať svoju mačku sterilizovať, kocúra kastrovať. Zákrok sa prevádza v celkovej anestézii.

U kocúra je to veľmi jednoduchý a aj pre kocúra nenáročný zákrok a o pár hodín je už fit.

U mačky je to troška náročnejšie, no mačičky sú moc životaschopné a často sú už na druhý deň skoro v poriadku…

Tento zákrok odporúčame z dôvodov:

  • predísť nežiadúcemu značkovaniu teritória [cikaniu po byte, okolo domu], tento moč je silne aromatický
  • predísť túlaniu sa zvierat žijúcich na dvore, alebo snahám utiecť z bytu za účelom hľadania partnera na párenie. Žiaľ, často to končí aj zrazením zvieraťa autom, prípadne aj vážnymi zraneniami keď  sa bijú o teritórium…
  • aby sa nemnožili ďalej nechcené mačiatka. Pozor, skôr kocúri v okolí zistia, že vaša mačka má ruju, ako vy. Odporúčame na základe skúsenosti našej veterinárky, absolvovať tento zákrok v 4-5 mesiacoch. Názor, že mačka by mala byť aspoň raz kotná je povera a prežitok a nie je na naň žiadny  reálny dôvod. Rovnako neplatí, že musí mať aspoň 1 ruju.

Možno si myslíte, že tým vaším mačiatkam nájdete dobrý domov, ale čo ich mačacie deti? Potomok vašej mačičky alebo kocúrika zomrel na následky týrania, pretože aj majiteľ mačiatka vašej mačičky chcel mačiatka, ale nevedel ich umiestniť a tak ich vyhodil? Mačiatok bez domova je stále dosť. A ak v budúcnosti zatúžite po mačiatku – iste pre vás nejaké budeme mať a vy mu darujete domov. Žiaľ, nezodpovedných “chovateľov=množiteľov” je stále moc a tak mačičky čakajú na láskavý domov, presne tak, ako tá vaša, ktorú ste si od nás adoptovali.

 

V prípade ochorenia – hnačky, výtok z očí, bolesti, nechutenstvo, zranenie… isto navštívte čím skôr veterinára, odkladanie návštevy môže byť osudné.

A radšej si zistite, ktorý veterinár je zameraný na mačky. Každý viac rozumie iným zvieratám, prípadne má k nim iný vzťah. Keď s vašim miláčikom niečo nebude niečo v poriadku, treba mať toho správneho poruke.

 

G.Nebezpečenstvo číhajúce v byte

 

Čo sa týka vonkajších nástrah [auto, susedov pes…], to si možno skôr uvedomujeme, tak  pripomenieme len tie, čo číhajú na mačky v byte:

  • otvorená ventilačka = hotová pasca. Mačka vyskočí, vyškriabe sa, zasekne sa v okne [ak aj nevypadne], zlomí si väzy, zadusí sa... Keď už otvorená ventilačka, tak len tak aby tam mačka nemohla prepadúť...
  • otvorené okná, balkón. Ak zvieratko milujete a chcete mu zabezpečiť výhľad, vzduch, tak si zabezpečte balkón pletivom s okami max. 5x5 cm. Budete kľudnejší a mačke spôsobíte nekonečnú radosť z takého výhľadu... Ak sa to nedá, tak zasieťujte aspoň 1 diel okna [môžete potom vetrať v kľude a mačka má ešte aj výhľad]. Investícia  do zasieťovania balkóna alebo okna a  troška snahy stoja za to. Zväčšíte tým mačke jej životný priestor. Nedajte na poveru, že mačka má 9 životov, že môže padnúť aj z vyššieho poschodia… Je to hlúposť a nezodpovednosť a je len otázka času, kedy vám mačka vypadne a zvyčajne to skončí smrťou, alebo aspoň  zlomeninami končatín, panvou, sánkou, odtrhnutými vnútornými orgánmi a rôznymi zraneniami nezlučiteľnými so životom. V prípade že bývate na prízemí, možno sa mačke nič nestane, ale ju už  asi nikdy neuvidíte a časom ju zrazí auto, ublížia jej ľudia…
  • pozor, slnenie s rozumom – zvlášť počas horúcich letných dní – ako u ľudí – tiež mimo obeda… A hlavne mačky s  bielymi koncovými časťami tela (uši, svetlé labky, chvost) môžu na slnko čo najmenej – ľahko sa spália, rovnako, ako ľudia so svetlou pokožkou!
  • horúca platňa sporáka
  • keď idete prať, skontrolujte kde máte mačku, radi sa schovávajú v bubne práčky
  • jedovaté rastliny /difenbachia, oleander/, atď.

 

H.Iné poznámky

 

  • česať treba hlavne dlhosrsté a polodlhosrsté mačky. Aj krátkosrsté mačky je potrebné česať, odporúča sa aspoň raz do týždňa /pomôže to aj k zníženiu padania chlpov v byte/. A tiež majte voľne prístupnú mačaciu trávu, alebo podávajte mačičke pastu proti tvorbe bezoárov /chumáče srsti/ zo zlízanej srsti. Mohli by časom spôsobiť mačke nepriechodnosť čriev.
  • bytové mačky vôbec nie je potrebné kúpať či sprchovať. Samé sa poumývajú. Mnohé mačky vodu ani neznášajú a majú z nej poriadny stres.  Kúpať mačku (platí aj pre mačky žijúce vonku) je nutne len v prípade, že je znečistená od farby, oleja… alebo z medicínskeho hľadiska
  • strihanie pazúrikov – ak sa rozhodnete strihať pazúriky /bytovej mačke, nie je však nutné/ tak pozor, nezastrihnúť do ružového lôžka /naštudujte si to v odbornej literatúre!/ a použiť kvalitné, ostré na to určené klieštiky /vonkajšiu mačičku o pazúriky nepripravte – používa ich pri lození, love a na obranu/
  • čo sa týka starostlivosti o chrup, mačka má hrýzť dostatok tvrdej stravy /vhodné granule/. Síce dostať aj kefku na zúbky... ale hlavne nezabudnite príležitostne dať u veterinára vyčistiť mačke zubný kameň. Ináč sa jej zapália ďasná a aj jedenie bude pre ňu moc bolestivé. Robí sa to v slabšej anestéze a je vhodné využiť uspanie pri inom zákroku /sterilizácia, nejaký operačný zákrok/ na to, že sa jej popritom aj zubný kameň vyčistí.
  • obojok mačka v byte nepotrebuje a nenosí s nadšením. Už vôbec nie s hrkálkami, pretože majú veľmi citlivé uši a hrkálka môže spôsobiť mačke vážnu psychickú ujmu. Keď chceme obojok použiť, aby susedia spoznali našu mačku, tak odporúčame pružný obojok, aby sa z neho dokázala pri zachytení o prekážku [konár, plot…] vyvliecť, inakšie hrozí, že sa naň obesí!
  • mačky je potrebné vždy prepravovať [k veterinárovi, na chalupu, k rodičom] v prepravke – je tam v bezpečí a nehrozí jej útek [v prípade vyplašenia sa napr. štekotom cudzieho psa alebo hlukom stroja, mačka prejaví veľkú silu a pomáha si pazúrikmi a je skoro nemožné udržať ju]
  • pokiaľ mačku prinášate do bytu, kde žijú aj iní členovia vašej rodiny, mali by s jej príchodom súhlasiť, aby mačička bola nimi prijatá a akceptovaná
  • čo sa týka venčenia = prechádzok vonku u bytových mačiek z vyššie uvedených dôvodov neodporúčame. Ak máte pocit, že s mačkou musíte chodiť na prechádzky, tak jedine na popruhoch [nestačí obojok!] = postroji okolo krku i hrude [a radšej vôbec nie – väčšina bytových mačičiek prechádzky vonku tzv. nemusia – boja sa]. Dobrý výhľad zo zabezpečeného okna alebo balkóna im prinesie viac radosti.
  • pokiaľ chcete mať mačku vonku, na dvore, keď ju prinesiete, musíte ju držať minimálne 3 týždne zatvorenú najlepšie tam, kde potom bude mat skrýšu – napr. v kotolni, svetlej pivnici… Aby si zvykla, že tam má stravu, záchodík, láskavé ruky, proste domov. Keď ju potom pustíte aj von, bude vedieť, kam sa má vrátiť. Nepodceňte to, lebo vám váš miláčik ujde,  keď sa niečoho naľaká, alebo ho niečo zláka.
  • počas vašej neprítomnosti je lepšie mačku neprenášať do iného bytu, ale zabezpečiť aspoň minimálnu starostlivosť [raz denne čistenie podstieľky, dopĺňaťjedlo, vodička, v ideálnom prípade aj maznanie]. Zapamätajte si, že mačky skôr znesú vašu neprítomnosť, ako zmenu prostredia. Sú na svoje životné prostredie moc fixované.

 

Tieto rady neobsahujú neobsahujú všetky situácie, do ktorých sa s mačičkou dostanete. Je to len pár rád na začiatok. Viac najdete na nasej stranke www.mackysos.sk.

V mene našich chránencov vám ďakujeme, že ste sa rozhodli dať domov zvieratku, do ktorého sme aj my vložili svoju lásku, energiu i prostriedky vlastné i dobrovoľných darcov.

Prajeme vám šťastné chvíle pri poznávaní krásy mačacej povahy, nádherné zážitky a kopec vzájomnej lásky.

 S láskavou pomocou ostatných depozitárok vypracovala Naďa Moravanská, depozit OZ MačkySOS